کیفوز(Kyphosis)

 

تهیه کننده:

ونداد دینلی

مسئول بخش فرایندهای پزشکی ورزشی

مرکز مشاوره تخصصی پزشکی ورزشی استان اصفهان

 

کیفوز چیست؟

انحنهای بیش از حد طبیعی در ستون مهره ها در ناحیه ی سینه ای-گردنی یا سینه ای-کمری که به نسبت میزان قوس، کیفوز یا هایپر کیفوز نامیده می شود.

علل کیفوز:

وضعیت نامناسب در خواب،نشستن بیش از اندازه در حالات غیر پایدار و بدون تکیه گاه،ضربه ی شدید در ورزش یا تصادفات،پوکی استخوان،علل مادرزادی

     انحناهای ستون فقرات بی دلیل ایجاد نشده اند. این انحنا ها باعث ایجاد تعادل و جذب نیرو در ستون فقرات می شوند. اما وقتی این انحناها از حد طبیعی تجاوز می کنند، مشکلاتی را به همراه دارند که پیش از این در مورد برخی از آنها صحبت شده است.

     کیفوز همچون لوردوز نشانه هایی دارد که در شروع برای جلوگیری از پیشرفت این دفورمیتی لازم است که از آنها مطلع باشیم تا در اسرع وقت برای اصلاح آن اقدامات لازم را انجام دهیم.

برخی از این نشانه ها عبارتند از:بی حسی و درد در بازوها یا حتی انگشتان دست،درد و خستگی در نشستن های طولانی مدت در ناحیه ی گردن یا گرده(پشت)، دفورمیتی(بد شکلی) ظاهری که معمولا در سنین پایین خود را نشان می دهد و حتی کاهش ظرفیت ریه ها و نقص در تنفس عمیق.

اصلاح:

اصلاح این ناهنجاری ستون فقرات از راه انجام حرکات اصلاحی و برنامه های تطبیقی استاندارد مورد تایید پزشک صورت می گیرد.علاوه بر این برنامه ها، مجموعه ای از عادات بد در زمان کار و استراحت در روز و شب باید کنار گذاشته شوند و به عادات صحیح تبدیل شوند.

از جمله ی این رفتارها، توصیه به روش صحیح خواب و نشستن مثلا در هنگام مطالعه، دیدن تلویزیون، کار با کامپیوتر، پاک کردن سبزی و از این قبیل می باشند.

در مطالب قبلی وبلاگ، توصیه های علمی، عملی برای مطالعه ی عزیزان گنجانده شده است.

/ 0 نظر / 117 بازدید