توصیه های علمی-عملی

یکییکی از بزرگترین دسته مشکلات در زندگی ماشینی و پشت میزنشینی که بشـر امروز با آن دست و پنجه نرم می کند، دردهای ستون فقرات و مفاصل، خصوصاً گردن، کمـر و زانوهاست که با توجه به عدم تحرک فیزیکی کافی روزانه و فرم نامناسب نشستن و خواب به اوج خود رسیده است. بزرگترین عامل ایجاد این ناراحتیها تغییر در تونوسیتی عضلانی در بخشهای آگونیستی و آنتاگونیستی عضلات می باشد.

      

از این رو علم پزشکی ورزشی که از زیر شاخه های تخصصی علوم ورزش می باشد، با توجه به ساختارهای ارگونومیک بدن انسـان و با توجه به فشارهای محیطی روزمره و تحقیق روی تفاوت پاسخ بدنی ورزشکاران در رشته های ورزشی مختلف با افراد غیر ورزشکار به این فشارها، توجه به توصیه های کلی ذیل را در کاهش استرس و تناسب تونوسیتی ارگونومیک عضلات بسیار مفید می داند:

1-      در زمان خواب سعی کنید به پشت بخوابید و از پتوی دولای سفت برای زیر بدن و بالش 12 الی 15 سانتی متری پنبه ای و سنگین برای زیر سر استفاده فرمایید. در صورت درد کمر پای خود را در حالت 90 درجه یا 8 کرسی کنید. از خوابیدن روی محلهای نرم مانند تشک و خوشخواب اجتناب ورزید و روی شکم نخوابید.

2-      در صورت وجود درد در گردن و شانه ها از خوابیدن روی شانه دردناک خودداری فرمایید.

3-      در زمان نشستن روی صندلی، قائم بنشینید و زانوی شما از باسن پایین تر نباشد. (صندلی های نرم درد و خشکی را افزایش می دهند.)

4-      به ازای هر 40 دقیقه نشستن، 5 الی 7 دقیقه راه بروید. (توصیه های 3 و 4 در مورد رانندگی نیز صادقند.)

5-      از ایستادن طولانی مدت اجتناب ورزید و در صورت اجبار یکی از پاهای خود را 20 سانتی متر بالاتر قرار دهید و متناوباً پای خود را تعویض نمایید.

6-      برای بلند کردن اجسام از زمین اول بنشینید و سپس جسم را بلند کنید. (از بلند کردن اجسام در حالت خم به جلو جداً بپرهیزید.)

7-      جهت حمل اجسام سنگین، آنها را به بدن و سینه خود بچسبانید و کوله پشتی را جایگیزین کیف دستی، سامسونیت و کیف شانه ای نمایید.

8-      در صورت درد در مفاصل زانو، از جهش، پرش، پرتاب، پیچش زانو و کوه نوردی پرهیزید.

9-      مدت طولانی به صورت دو زانو و چهار زانو ننشینید.

10-   از پله کمتر بالا و پایین بروید، لیکن در صورت اجبار به این امر، وزن خود را روی نرده یا دیواره پلکان بیاندازید.

11-   اضافه وزن به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل مخرب در مفاصل ستون فقرات و زانو می باشد. واقعاً مراقب باشید.

12-   از کفشهای ورزشی سبک با پاشنه 2 الی 5/2 سانتی متر منعطف، نرم و پهن استفاده نمایید. (خصوصا زمان پیاده روی.)

  در پایان لازم به ذکر است جهت کاهش استرسهای مفصلی، عضلانی و جلوگیری از تخریب مفاصل بهتر است روزانه حداقل 30 دقیقه پیاده روی نرم به علاوه تعدادی نرمشهای ایزتونیک و ایزومتریک را در برنامه زندگی خود بگنجانیم و از تغذیه سالم و اصولی بهره جوییم.

     امید است ورزش همگانی بیش از پیش فراگیر گردد و این امر جمله معروف "همیشه پیشگیری بهتر از درمان است" را جامه عمل بپوشاند.

/ 0 نظر / 91 بازدید